0
Relacje międzyludzkie

Kodeks kobiecej przyjaźni

11 marca, 2020
kobieca-przyjaźń

Papużki nierozłączki.  Flip i Flap.  Partners in crime. Timon i Pumba. Krowa i Kurczak.

To Wy – najlepsze przyjaciółki. Od początku jesteście nierozłączne i  rozumiecie się bez słów. Idziecie razem przez świat. Zawsze i na zawsze.

Faceci się zmieniają, znajomi też, a ona zostaje. Prawdziwa przyjaźń to unikat, a przyjaciółka – skarb.

Podobno jestem takim skarbem 🙂 Mogę z dumą stwierdzić, że zaliczam się do tych kobiet, które poprawią Ci koronę, nie mówiąc światu, że się osunęła. To dlatego, że temat przyjaźni traktuję bardzo poważnie. Sztywno trzymam się zasad, które znajdziesz  poniżej, w KODEKSIE KOBIECEJ PRZYJAŹNI:

KODEKS KOBIECEJ PRZYJAŹNI:

 1. Zakaz konkurencji. Bezwzględny Tam, gdzie zaczyna się rywalizacja, kończy się przyjaźń. Są teksty, których na pewno ode mnie nie usłyszysz. Przyjaciółki się nie porównują. Bezpośrednio ani pośrednio.. Brunetka nie mówi blondynce, że mężczyźni wolą kobiety o ciemnych włosach. Poliglotka nie powiei, że to strasznie smutne nie znać języków obcych przyjaciółce, która słabo mówi po angielsku. Nie oświeci Cię, że coś Ci się udało tylko dlatego, że miałaś z górki. Nie powie,, że  chłopak, który zaprosił Cię na randkę ma nisko ustawioną poprzeczkę. A poza tym,wydajesz się przystępna. Tylko dlatego wybrał Ciebie. Był zbyt onieśmielony urodą Twojej przyjaciółki, żeby zagadać do niej . Prawdziwa przyjaciółka nie będzie miała nawet czasu pomyśleć tych wszystkich rzeczy. Będzie zbyt zajęta radością z Twojego szczęścia.
 2. Byli, przyszli, niedoszli – Gatunek nietykalny. Rodzaj: aseksualny. Dla mnie to oczywiste. Chłopak przyjaciółki to nie chłopak. Bardziej jak wujek albo kuzyn 😀 Niezależnie od tego, czy ich związek trwa, czy należy już do przeszłości, nie rozpatruj takiego mężczyzny w kategorii potencjalnego kandydata. Jeżeli nie był to związek, ale cokolwiek ich połączyło i ,,nie wyszło” – też nie. Nieważne, jak ten mężczyzna wygląda i jakie ma cechy. Po przyjaciółce – NIGDY.  Jest tylu innych facetów na świecie, że obok tego jednego można przejść obojętnie. Zresztą, czy chciałabyś być z chłopakiem, któremu Twoja przyjaciółka podobała się tak samo jak Ty? 😉
 3. Zakochałaś się? Nie zapominaj o przyjaciółce. Znasz to? Szczęśliwa ona, szczęśliwy on. Cały czas razem. A gdzieś tam w kącie przyjaciółka. Ze swoimi błachymi sprawami. Marudna. Bardzo często bywa tak, że  kiedy dziewczyna poznaje ukochanego, chce spędzać z nim każdą chwilę. Przyjaciółka, z którą do tej pory były nierozłączne, idzie w odstawkę. A jak już uda jej się uprosić o spotkanie, jedynym tematem jest nowa miłość i jej zalety. Potem szybkie ,,cześć”, bez pytania ,,co u Ciebie?”. A nawet, jeśli pytanie się pojawi, to brzmi kurtuazyjnie, a odpowiedź wydaje się nie mieć znaczenia. Mimo, że w momencie zakochania wydaje Ci się, że świat  kręci się wokół Twojego uczucia, to tak nie jest. Obok nadal są inni ludzie, ze swoimi marzeniami, problemami i potrzebą rozmowy. Związki się kończą, pierwsze zauroczenie mija, a przyjaciółka zostaje. Niestety, często już nie dla Ciebie.
 1. Nie obgaduj. Jesteście razem przeciwko światu, a nie przeciwko sobie. Ty i ona. Ona i Ty. Zawsze razem, pamiętasz? Podstawą przyjaźni jest lojalność. Obgadywanie jest ustawieniem się po drugiej stronie barykady. To zdrada, a zdrada powoduje utratę zaufania. Nieodwracalnie. Jeżeli coś nie odpowiada Ci w zachowaniu przyjaciółki, powiedz jej o tym. Jeżeli  nie zamierzasz, przemilcz. Ale nigdy nie powinna się tego dowiedzieć od osoby trzeciej.
 2. Nie krytykuj. Żyjemy w świecie, w którym łatwiej jest pochwalić obcą osobę niż kogoś z własnego otoczenia. Każdy człowiek jest swoim największym krytykiem. Dużo bardziej niż kolejnej negatywnej oceny potrzebuje kogoś, kto poklepie po ramieniu, kiedy wszystko idzie nie tak. Zapewni, że Ci się uda, kiedy Ty już w siebie zwątpiłaś. ,,Bo komu, jak nie Tobie?!”
 3. Słuchaj. Słuchanie to rzadka i bardzo cenna umiejętność. Wielu ludzi spotyka się z kimś tylko po to, żeby się wygadać. Owszem, słuchają, lecz nie po to, żeby zrozumieć, ale po to, żeby odpowiedzieć. I jak najszybciej zacząć swój temat. W końcu spotkali się z drugą osobą dlatego, żeby samemu móc się wygadać. Przyjaciółkę od całej reszty odróżnia to, że naprawdę interesuje ją nie tylko to, co się zdarzyło, ale też to, jak się z tym czujesz.
 4. Szanuj odmienne zdanie i wybory. Każdy z nas jest inny i widzi świat na swój jedyny, niepowtarzalny sposób. Ma prawo do własnych wyborów i należy mu się szacunek. Twoja przyjaciółka słucha disco, a Ty punk rocka? To świetnie, dopóki żadna z Was nie próbuje narzucić drugiej swoich muzycznych preferencji jako jedynych słusznych.  Ty lubisz intelektualistów o nordyckiej urodzie, a ona sportowców w typie drwala? To cudownie, nie będą Wam się podobać ci sami faceci! Ty lubisz wyróżniać się ubraniami w neonowych kolorach, a ona kocha klasyczne beże i szarości? O gustach się nie dyskutuje.
 5. Doradzaj szczerze. Zawsze. Czasami będzie to trudne, bo szczerość potrafi urazić, ale na tym właśnie polega rola przyjaciółki, że dobro drugiej osoby stawia wyżej niż to, że chwilowo tej drugiej  może być przykro. Oczywiście, każdą uwagę można przekazać w możliwie delikatny sposób. Pamiętaj o tym, że owszem, Ty przedstawiasz swoje zdanie w dobrej wierze, jednak ostateczna decyzja należy do Twojej przyjaciółki. Twoją rolą jest akceptacja tegoj wyboru i wspieranie jej nawet, jeżeli postąpiła inaczej niż sugerowałaś. Także w sytuacji, kiedy okaże się, że miałaś rację. Komentarz ,,a nie mówiłam” jest w tym wypadku zbędny.
 6. Doceniaj i komplementuj. Doceniaj i mów o tym głośno. Nie bój się regularnie przypominać o tym, jaka jest dla Ciebie ważna.  Nie zakładaj, że to oczywiste. Podziękuj za to, że zawsze możesz na nią liczyć. Napisz po spotkaniu, że miło było znów się z nią zobaczyć. Powiedz, że jesteś wdzięczna za  radę, jaką od niej otrzymałaś. Proste zdania, a znaczą tak wiele. Komplementuj. Znasz to uczucie, kiedy komplement potrafi poprawić Ci nastrój? Inni też tak mają! Dobrze czujemy się wśród osób, które nas nie tylko akceptują, ale uważają za wartościowe, fajne i .. ładne. Jeśli uwielbiasz czyjeś wnętrze, przekłada się to na to, jak postrzegasz jego wygląd. Z pięknej duszy bije zewnętrzny blask.
 7. Bądź lojalna. Jeżeli ktoś ma konflikt z Twoją przyjaciółka, zawsze stój po jej stronie. Ta osoba jest ogólnie miła i Tobie nic nie zrobiła? To nie argument. Jeżeli skrzywdziła Twoją przyjaciółkę, to tak, jakby skrzywdziła Ciebie. W końcu wrogowie Twoich przyjaciół to także Twoi wrogowie. Nie pozwól, aby ktokolwiek źle wypowiadał się o na jej temalub zwracał do niej bez szacunku. Nawet, jeśli uważasz, że w danej sytuacji nie miała racji lub zachowała się nieodpowiednio. Powiesz jej o tym na osobności.
 8. Nie zdradzaj tajemnic. Tajemnica to rzecz święta!! Jeżeli ktoś Ci zaufał i wyjawił swój sekret, pod żadnym pozorem nie przekazuj go dalej. Mamie, facetowi, drugiej przyjaciółce, czy kotu. Nikomu! Niestety, ale nie masz wpływu na to, czy osoba, której przekazujesz cudzą tajemnicę, nie puści jej w dalszy obieg – również w tajemnicy. W ten sposób Ty stracisz zaufanie przyjaciółki, a ona poczucie bezpieczeństwa, a może nawet godności..
 9. Nie znikaj. Nie znikaj, kiedy poznałaś nowe towarzystwo. Nie zapominaj o bratniej duszy w natłoku codziennych obowiązków. Jeśli nie masz czasu na spotkanie, postaraj się zachować wirtualny kontakt. Czasami jedna wiadomość znaczy więcej niż myślisz. Jeśli Cię czymś uraziła lub coś w jej zachowaniu Ci nie odpowiada, nie przemilczaj tego i nie obrażaj się. Ciche dni wpływają negatywnie nie tylko na relacje między partnerami. Niszczą też przyjaźń.

 

 

Jeżeli jesteś moją przyjaciółką i to czytasz:

Dziękuję za to, że jesteś <3

Przeczytaj również:

15 komentarzy

 • Reply Basia 11 marca, 2020 at 6:10 pm

  Święte słowa. Ja niestety przez taką rywalizację straciłam przyjaciółkę :/.Albo wyrwałam się z toksycznej relacji, jak kto woli.

  • Reply Classylicious 15 marca, 2020 at 9:26 pm

   W takim razie wyszło Ci to na dobre :*

  • Reply Anetka 19 lipca, 2020 at 9:34 am

   Mam wspaniala przyjaciolke ;* <3 dziekuje za to, ze jestes ;* <3

 • Reply Monika 11 marca, 2020 at 6:14 pm

  Cieszę się, że mam taką przyjaciółkę! Wiem, że ta przyjaźń jest na całe życie ?❤️ Dziękuje, że jesteś ❤️

  • Reply Classylicious 15 marca, 2020 at 9:25 pm

   Dziękuję i wzajemnie :* też to wiem <3

 • Reply Anka 11 marca, 2020 at 6:49 pm

  Lojalność ponad wszystko, szkoda że to taka rzadkość 🙁

  • Reply Classylicious 15 marca, 2020 at 9:25 pm

   To bardzo ważna cecha!

   • Reply Anetka 19 lipca, 2020 at 9:33 am

    Mam wspaniala przyjaciolke ;* <3 dziekuje za to, ze jestes ;* <3

    • Reply Classylicious 27 lipca, 2020 at 6:32 pm

     dziękuję i wzajemnie :* <3 <3

 • Reply Klaudia 11 marca, 2020 at 8:13 pm

  Super napisane ?❤️

  • Reply Classylicious 15 marca, 2020 at 9:24 pm

   dziękuję 🙂 <3

 • Reply Emilia 12 marca, 2020 at 5:24 pm

  Bardzo dobrze napisane, zgadzam sie w stu procentach:)

  • Reply Classylicious 15 marca, 2020 at 9:24 pm

   bardzo mi miło, dziękuję 🙂

 • Reply Izabela 22 marca, 2020 at 9:52 am

  Jesteś jedną z najwspanialszych osób jakie poznałam! Bardzo się cieszę, że jesteś! Dziękuję ?

  • Reply Classylicious 25 marca, 2020 at 5:40 pm

   Dziękuję, jak cudownie to przeczytać <3 I wzajemnie:*

  Zostaw komentarz