0
Macierzyństwo

Jak wrócić do formy po ciąży

6 października, 2020
Marzenka

Kiedy słyszałam pytanie o to, jak udało mi się tak szybko wrócić ,,do formy” po ciąży, miałam ochotę odpowiedzieć, ,,No coś Ty,  nie robiłam nic specjalnego!”. Jednak po dłuższym zastanowieniu doszłam do wniosku, że było kilka zasad, których przestrzegałam. Podzielę się nimi z Tobą 🙂

Zacznij już w ciąży

Im bardziej zadbasz o siebie teraz, tym łatwiejszy będzie powrót do formy po urodzeniu. Zapewnij sobie zdrową dietę i  umiarkowaną aktywność fizyczną (zawsze skonsultuj to wcześniej z lekarzem!). Wiem, że słodycze kuszą i patrzą na Ciebie. Mi też to robiły ;(  Ale… po pierwsze jest w nich dużo chemii, niezdrowej dla maluszka, którego nosisz w sobie. Po drugie – ciąża sama w sobie przynosi dodatkowe kilogramy. Jest to coś naturalnego i jak najbardziej w porządku. Jednak jeśli dołożysz do tego nadprogramowy bagaż, dużo trudniej będzie Ci go potem zrzucić. Im bardziej Twoja skóra się rozciągnie, tym ciężej będzie jej wrócić do stanu pierwotnego. A skoro już jesteśmy przy napiętej skórze, to:

Pamiętaj o balsamach przeciw rozstępom

(Używałam balsamów marki Mustela i Palmer’s – obydwie marki polecam). Zacznij stosowanie jeszcze zanim brzuch urośnie. W trakcie jego wzrostu skóra znacznie się rozciąga. Niestety, skłonność do rozstępów jest genetyczna, ale łatwiej jest pęknąć skórze suchej niż nawilżonej. Jeżeli nawet nie uda Ci się całkiem zapobiec rozstępom, ale je ograniczysz, to warto, prawda?

Zainwestuj w dobre biustonosze

Dobre, czyli idealnie dobrane zarówno pod względem miseczki, jak i obwodu pod biustem. Celowo piszę w liczbie mnogiej, ponieważ będziesz potrzebować biustonosza zarówno na dzień, jak i na noc. Co najmniej po dwie pary każdego na zmianę. Twoje piersi mają teraz odpowiedzialne zadanie, do którego muszą się przygotowaćBędą intensywnie rosnąć i zwiększą swoją wagę. Aby to dobrze znieść, potrzebują solidnego rusztowania. Polecam wizytę u profesjonalnej brafitterki – to inwestycja, która się zwróci.

 

Oczekiwanie

Ćwicz mięśnie dna macicy

Ta umiejętność  przyda Ci się zarówno podczas porodu jak i po nim.

Po porodzie

Po porodzie mam tylko jedną radę – nie spiesz się. To czas, w którym Twój organizm będzie dochodził do siebie, a Ty będziesz wycieńczona i  osłabiona. Czas połogu to czas regeneracji. Zbyt wczesne ćwiczenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku- spowodować przepuklinę, rozejście się mięśni brzucha, a nawet… wypadnięcie niektórych narządów ?

Co zatem robić w czasie połogu? Spać, kiedy niemowlak śpi i… smarować się! Właśnie po porodzie, podczas nawału mleka, Twoje piersi będą narażone na powstawanie rozstępów bardziej niż kiedykolwiek. Będziesz stopniowo zrzucać wagę, brzuch zacznie się wchłaniać, dlatego nawilżanie skóry jest jak najbardziej wskazane. Na tym etapie warto zainwestować także w balsamy ujędrniające. W tym wypadku również polecam markę Mustela 🙂

Bielizna po porodzie

Po porodzie będziesz potrzebować kolejnych biustonoszy (nadal z podziałem na dzień i na noc). Rozmiar piersi będzie większy niż podczas ciąży. Ponadto, jeżeli karmisz piersią, idealnym rozwiązaniem okażą się biustonosze przeznaczone do tej czynności, ze specjalnie odpinanymi ramiączkami.

Majtki uciskające – czy warto?

W trakcie połogu będziesz nosić przepuszczalne majtki poporodowe. Po jego zakończeniu przyjdzie czas na pytanie: ,,Co dalej?” 😉 Słyszałam  różne opinie odnośnie majtek uciskowych z wysokim stanem. Niektórzy twierdzą, ze pomagają. Inni uważają, że osłabiają mięśnie brzucha. Ja się na nie zdecydowałam i nie żałuję :)️ Zrobiłam to jednak dopiero po okresie połogu i po wizycie u ginekologa i fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Kiedy zacząć ćwiczyć?

Na pewno nie przed zakończeniem połogu! Czas rozpoczęcia ćwiczeń i ich rodzaj powinien być dostosowany do każdej kobiety indywidualnie i poprzedzony konsultacją z ginekologiem oraz fizjoterapeutą uroginekologicznym. Fizjoterapeuta pokaże ćwiczenia, od których należy zacząć, aby moc pójść o krok dalej. Na początku będą to ćwiczenia mięśni głębokich i dna miednicy. Do brzuszków jeszcze daleka droga 🙂

Rodzinka

Moja rada na koniec: NIE SPIESZ się. Twoje ciało przygotowywało się do nowej roli przez 9 miesięcy. Teraz potrzebuje co najmniej tyle samo czasu, aby wrócić do dawnej formy. Nie zakłócaj mu tego.  Niezależnie od tego, czy będziesz miała kilka kg nadprogramowych czy jeden rozstęp więcej, pamiętaj:

To pamiątka cudu, jakiego dokonało Twoje ciało, dając życie nowemu człowiekowi. Twoje ciało jest CUDEM.

 

Przeczytaj również:

7 komentarzy

  • Reply Domi 6 października, 2020 at 6:39 pm

    Muszę sobie kupić krem na rozstępy. Mam nadzieję że nie jest za późno? Jestem w trzecim miesiącu już.

  • Reply Emilia 6 października, 2020 at 7:29 pm

    Bardzo ładnie wyglądasz na obydwu zdjęciach:*

  • Reply Karina.emilka 6 października, 2020 at 9:34 pm

    Ja przy pierwszej ciąży przytyłam 25 kg :/ do dziś z tym walczę 🙁

  • Reply AnnaAnna 7 października, 2020 at 11:16 am

    Bardzo fajnie napisane, wydaje mi się, że czasami zbyt szybko chcemy wrócić do formy na JUŻ, a do tego potrzeba czasu

  • Reply Magda_Stoch 7 października, 2020 at 9:38 pm

    Dzięki za porady. Akurat mi się przydadzą ❤️

  • Reply WiolaOlech 8 października, 2020 at 8:42 am

    Niektóre zaczynają ćwiczyć bezpośrednio po porodzie, a dla mnie to zdecydowanie zbyt wcześnie, bo trzeba dać sobie czas!

  • Reply Paula 11 grudnia, 2020 at 8:37 am

    Jak można tak pięknie wyglądać po urodzeniu dziecka?!?! Może jakiś artykuł o ćwiczeniach, które wykonujesz żeby mieć taką figurę?:*

  • Zostaw komentarz